
Legendy kriminalistiky
S01E06 - Orlické vraždy
Dokumentární série o novodobých českých zločinech především z období divokých devadesátých let. Jméno ikonického případu zná snad každý. O co vlastně šlo, už si dnes vzpomene málokdo (2016)
Více informacíEpizody
Řada 2Lesní vrah
Balistika coby kriminalistická technika patří k těm nejstarším a díky ní se v roce 2005 středočeský kriminalistický tým pod vedením Jaroslava Čurdy a Michala Mazánka dostal na stopu střelce a sériového vraha Viktora Kalivody, kterého si většina z nás pamatuje jako „Lesního vraha“. V říjnu roku 2005 byla v lese poblíž Malíkovic nalezena mrtvola pohřešovaného kladenského podnikatele, který byl zastřelen. Jak zjistili znalci z Kriminalistického ústavu, stejná zbraň byla použita při vraždě manželského páru v okrese Brno-venkov. Odpovídal i způsob střelby. Brzy se podařilo vytipovat majitele zbraně. Byl jím Viktor Kalivoda, který se k vraždám přiznal, ale svůj motiv při vyšetřování ani během soudního přelíčení neprozradil. Jeho oběti neměli mezi s sebou žádnou spojitost, ani vazbu na něj. Byli to prostě lidé, kteří se ocitli ve špatný okamžik na špatném místě. Tento sériový vrah s IQ 130 měl v úmyslu zabít desítky lidí. V dubnu roku 2006 byl odsouzen na doživotí a v září roku 2010 spáchal ve Valdicích sebevraždu.(Česká televize)
Matky vražedkyně
Dnešní epizoda druhé řady Legend kriminalistiky přiblíží dva případy, a to zločiny na dětech. Ty vždy patří k těm nejemotivnějším a nejtěžším, a pokud je spáchá matka dítěte, je to vždy absolutně zdrcující pro všechny. První případ z roku 2011 patří k těm nejzávažnějším. Svou brutalitou zaskočil i samotné policisty, kteří ho označili co do rozsahu a věku dětí za nejhorší v novodobé české historii. Odehrál se blízko Poličky v obci Široký důl, kde došlo ke čtyřnásobné vraždě dětí – osmiletého a dvouletého chlapce, čtyřleté a dvouměsíční holčičky. Policejní hlídka našla i zraněnou ženu Romanu Z., matku dětí. Ta po činu chtěla spáchat sebevraždu, jak ukázalo pozdější vyšetřování, to se jí ale nepovedlo. V kritickém stavu byla převezena vrtulníkem do Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Jakmile nabyla vědomí a byla schopna komunikovat s okolím, byla vyšetřovatelem vyslechnuta a později jí bylo sděleno obvinění ze čtyřnásobné vraždy. V květnu roku 2012 byla Krajským soudem uznána vinnou a odsouzena na doživotí, přestože se odvolávala na ztrátu paměti. Po vyhlášení rozsudku zkolabovala, a protože by se za této okolnosti proti rozsudku případně nemohla odvolat, bylo pokračování nařízeno na konec května téhož roku. Po vynesení rozsudku se odvolala k vrchnímu soudu, ten jí trest doživotí potvrdil. Druhým případem je vražda novorozené holčičky, kterou v roce 2015 řešila jihočeská kriminalistka Renáta Míková. Ivana K. několik měsíců nechala tělíčko mrtvé holčičky zabalené a uložené v kyblíku na balkoně. Za vraždu narozené dcery dostala 15 a půl roku vězení. Svým činem vlastně ublížila všem – sobě, partnerovi a svým dalším dětem, které stráví část svého života bez mámy. (Česká televize)
Okno
Dnešní epizoda ukáže, jak je důležité při nejasnostech provést vyšetřovací pokus, který slouží k prověření výpovědi svědka, podezřelého či obviněného člověka. Vyšetřovací pokus totiž může odhalit, že například domnělý svědek události nebo zločinu může být ve skutečnosti úkladný vrah. V říjnu roku 2000 narušil poklid obyvatel pražského motolského sídliště tlumený výkřik a následující dutá rána. Dole pod okny jednoho z panelových domů zůstalo ležet v trávě ženské tělo. Žena však i přes pomoc záchranářů na následky pádu umírá. Policejní hlídka z místního oddělení začíná úmrtí řešit jako nešťastnou náhodu, kterou potvrzuje i přímý svědek pádu, bývalý manžel zemřelé ženy Václav R. Žena prý chtěla za oknem v kuchyni natáhnout nové prádelní šnůry, nebylo jí dobře a vypadla. Tento případ se dostal na stůl kriminalisty Josefa Mareše, který si po prostudování dokumentace a fotografií bytu, odkud žena vypadla, rozhodl ještě zaměřit chybějící přesnou vzdálenost od stěny domu a dopadu těla. Obešel i svědky z domu a z okolí a zastavil se i u bývalého manžela ženy, od kterého uspokojivé vysvětlení ohledně pádu nezískal a ještě několikrát se k němu v následujících dnech vrátil. Proto se rozhodl provést vyšetřovací pokus ohledně pádu zemřelé ženy, kde v úvahu připadaly tři varianty – nešťastná náhoda, sebevražda nebo vražda …(Česká televize)
Vražda v nádražním domku
Dnešní případ ukáže, jak je důležitá precizní operativní práce, která je základem vyšetřování každého kriminálního případu. Stal se v listopadu 2007 v Nezamyslicích na Olomoucku v drážním domku u železničního přejezdu nedaleko zdejšího nádraží. Zavražděná a jak se posléze ukáže, tak i znásilněná, byla místní bezdomovkyně Dagmar. Mrtvou ženu objevil jeden z místních lidí a přivolal policisty. Ti našli tělo s rozbitou hlavou skryté pod hromadou hadrů. Motiv, se kterým tým vyšetřovatelů pracoval, byl sexuální i loupežný. Nekonečná práce vyšetřování trvala měsíce a prověřeno bylo velké množství lidí, než se podařilo dopadnout pachatele tohoto brutálního činu.(Česká televize)
Interpol
Poslední epizoda přinese případ vraždy slavného ruského choreografa Dmitrije Bryantseva, který řešil tým vyšetřovatelů královéhradecké policie. V červnu roku 2007 objevil hledač pokladů v Budčevsi na Jičínsku lidskou lebku. Při pečlivém odstraňování zeminy výjezdovou skupinou se postupně vyzvedávaly jednotlivé kosti a další fragmenty. Ani soudní lékař na místě nebyl schopen hned specifikovat, na co člověk zemřel a zda jde o ženu nebo muže. V hrobě se našly tři střely a znalci pak potvrdili, že smrt způsobila střelná zbraň a kriminalisté mají před s sebou případ vraždy. Kvůli pohlaví oběti byly kosterní pozůstatky předány na zkoumání znalcům Kriminalistického ústavu, kteří potvrdili, že jde o muže. Po několika měsících přinesl zásadní důkaz právě Kriminalistický ústav, který ztotožnil vzorek DNA oběti se vzorkem, který byl v databázi Interpolu uložený asi tři roky. Baletní choreograf zmizel během své pětidenní návštěvy České republiky už v roce 2004. Tehdy se případem zabýval i útvar pro odhalování organizovaného zločinu a jedním z podezřelých v případu zmizení Bryantseva byl Dmitrij Nikitin, který se v Česku měl starat o jeho finance a jejich společný byznys. Přestože tehdy proběhlo vyšetřování v součinnosti s ruskými úřady a mezinárodní organizací kriminální policie Interpol, zmizení se nepodařilo objasnit a případ byl v roce 2006 odložen. Vyšetřovatelům Denise Lopourové a Michalovi Hynkovi se podařilo vraha usvědčit.(Česká televize)
Podobné tituly
O pořadu
Cyklus půlhodinových dokumentů nabídne pohled do zákulisí vyšetřování nejznámějších porevolučních kauz, například orlických vražd, Biedermanova gangu nebo sériových vrahů manželů Stodolových. Spolu s tvůrci se diváci podívají na práci různých policejních složek od psovodů přes detektivy až po vyjednavače a seznámí se také s méně známými, ale o to děsivějšími případy vražd v kruhu rodiny. O případech budou hovořit vyšetřující policisté, příbuzní obětí, ale také samotní vrazi. Díky exkluzivním archivním materiálům z policejních rekonstrukcí pak budou mít diváci možnost podívat se skutečným zločincům do tváře a zjistit, jak se ve skutečnosti chovají a jak přemýšlejí.(Česká televize)