Po stopách studené války
S01E06 - Rakety, které nás měly chránit
Rakety, které nás měly chránit. Dokumentární seriál ČR (2019). Těžká tlaková vrata, nájezdy pro nákladní auta, postavení pro raketové systémy. Takových objektů nejdeme v bývalém Československu desítky. Právě odsud měly, v případě vzdušného útoku, nebo jen narušení vzdušného prostoru, vyletět rakety. Ukážeme vám část studené války, která se měla odehrávat ve vzduchu, ale která nakonec nikdy nebyla použita. Československo bylo v první linii studené války. Stačilo ale málo a mohli jsme být v první linii třetí světové války. Čeho všeho jsme měli být součástí a jak měla vypadat válka, na kterou jsme léta zbrojili. V dokumentárním seriálu Po stopách studené války vám ukážeme část historie Československa, o které nemáte ani tušení a zavedeme vás na místa, která byla desítky let přísně tajná.
Více informacíEpizody
Řada 1Československá invaze do Polska
Československá invaze do Polska. Dokumentární seriál ČR (2019). Dvanáct let po srpnu 1968 opět stojí na československých hranicích tanky. Tentokrát jsou to ale tanky československé a vojáci jsou připraveni podniknout invazi do Polska. V roce 1980 tak chyběl jen jeden jediný rozkaz k tomu, aby se opakoval příběh srpna 1968. Co vedlo k tomu, že se naši vojáci málem stali agresory a proč nakonec rozkaz k invazi nepadl? To vám ukážeme v prvním dílu nového dokumentárního seriálu Po stopách studené války. Československo bylo v první linii studené války. Stačilo ale málo a mohli jsme být v první linii třetí světové války. Čeho všeho jsme měli být součástí a jak měla vypadat válka, na kterou jsme léta zbrojili. V dokumentárním seriálu Po stopách studené války vám ukážeme část historie Československa, o které nemáte ani tušení a zavedeme vás na místa, která byla desítky let přísně tajná.
Jaderné zbraně v Československu
Jaderné zbraně v Československu. Dokumentární seriál ČR (2019). Tři armádní areály vybudované v šedesátých letech na území bývalého Československa. Každý z nich vypadal jako jakákoliv jiná ze stovek vojenských posádek. Ovšem jen na první pohled. Za trojitým plotem, chráněné betonovými střílnami a mohutnými tlakovými vraty, byly totiž nejutajovanější skladovací prostory v celé republice. Skladovány zde měly být sovětské jaderné zbraně. Československo bylo v první linii studené války. Stačilo ale málo a mohli jsme být v první linii třetí světové války. Čeho všeho jsme měli být součástí a jak měla vypadat válka, na kterou jsme léta zbrojili. V dokumentárním seriálu Po stopách studené války vám ukážeme část historie Československa, o které nemáte ani tušení a zavedeme vás na místa, která byla desítky let přísně tajná.
Akce Zásah a akce Vlna
Akce Zásah a akce Vlna. Dokumentární seriál ČR (2019). Když je v prosinci 1989 zvolen Václav Havel prezidentem Československa, jen málokdo tuší, že mohlo vše dopadnout úplně jinak. Československá lidová armáda byla totiž ještě v listopadu 89 připravena vyrazit do pražských ulic a zachránit tak socialismus podobně jako jen o pět měsíců dřív na náměstí Nebeského klidu v Pekingu. Ukážeme vám dva plány, které mohly zmařit sametovou revoluci. Československo bylo v první linii studené války. Stačilo ale málo a mohli jsme být v první linii třetí světové války. Čeho všeho jsme měli být součástí a jak měla vypadat válka, na kterou jsme léta zbrojili. V dokumentárním seriálu Po stopách studené války vám ukážeme část historie Československa, o které nemáte ani tušení a zavedeme vás na místa, která byla desítky let přísně tajná.
Tajná letiště
Tajná letiště. Dokumentární seriál ČR (2019). Československé dálnice nebyly budovány jen kvůli motoristům. Na dálnicích mělo vzniknout také pět tajných letišť pro potřeby Československé lidové armády. K čemu měla tato letiště sloužit a kde všude měla být. Ukážeme vám jedno z největších tajemství českých dálnic. Československo bylo v první linii studené války. Stačilo ale málo a mohli jsme být v první linii třetí světové války. Čeho všeho jsme měli být součástí a jak měla vypadat válka, na kterou jsme léta zbrojili. V dokumentárním seriálu Po stopách studené války vám ukážeme část historie Československa, o které nemáte ani tušení a zavedeme vás na místa, která byla desítky let přísně tajná.
Akce Prostějov
Akce Prostějov. Dokumentární seriál ČR (2019). Rok 1953 byl pro miliony lidí v Československu zlomový. Zemřel sovětský vůdce Stalin i první komunistický prezident Klement Gottwald. Po měnové reformě, která ožebračila téměř celý národ, vypukly na řadě míst masové protesty. Jen málokdo ale ví, že první protikomunistický protest proběhl v Prostějově už o necelé o tři měsíce dřív. Úplně poprvé se tady ozývala protikomunistická hesla, lidé dokonce na několik hodin obsadili budovu městského národního výboru. Československo bylo v první linii studené války. Stačilo ale málo a mohli jsme být v první linii třetí světové války. Čeho všeho jsme měli být součástí a jak měla vypadat válka, na kterou jsme léta zbrojili. V dokumentárním seriálu Po stopách studené války vám ukážeme část historie Československa, o které nemáte ani tušení a zavedeme vás na místa, která byla desítky let přísně tajná.
Rakety, které nás měly chránit
Rakety, které nás měly chránit. Dokumentární seriál ČR (2019). Těžká tlaková vrata, nájezdy pro nákladní auta, postavení pro raketové systémy. Takových objektů nejdeme v bývalém Československu desítky. Právě odsud měly, v případě vzdušného útoku, nebo jen narušení vzdušného prostoru, vyletět rakety. Ukážeme vám část studené války, která se měla odehrávat ve vzduchu, ale která nakonec nikdy nebyla použita. Československo bylo v první linii studené války. Stačilo ale málo a mohli jsme být v první linii třetí světové války. Čeho všeho jsme měli být součástí a jak měla vypadat válka, na kterou jsme léta zbrojili. V dokumentárním seriálu Po stopách studené války vám ukážeme část historie Československa, o které nemáte ani tušení a zavedeme vás na místa, která byla desítky let přísně tajná.
Lidové milice 1. část
Lidové milice 1. část
Lidové milice 1. část. Dokumentární seriál ČR (2019). Armáda, Sbor národní bezpečnosti či Veřejná bezpečnost. To byly složky, které měly za úkol udržovat v socialistickém Československu mír a pořádek. V Československu existovala ale ještě jedna ozbrojená složka. I její členové nosili uniformy, cvičili s ostrou municí, měli své vlastní sklady, vlastní výzbroj i pevně danou organizační strukturu. Lidové milice. Jak vlastně Lidové milice vznikly a kdo byli lidé, kteří v nich sloužili? Ukážeme vám příběh tak zvané ozbrojené pěsti dělnické třídy. Československo bylo v první linii studené války. Stačilo ale málo a mohli jsme být v první linii třetí světové války. Čeho všeho jsme měli být součástí a jak měla vypadat válka, na kterou jsme léta zbrojili. V dokumentárním seriálu Po stopách studené války vám ukážeme část historie Československa, o které nemáte ani tušení a zavedeme vás na místa, která byla desítky let přísně tajná.
Lidové milice - 2. část
Lidové milice - 2. část
Lidové milice - 2. část. Dokumentární seriál ČR (2019). Lidové milice. Polovojenská organizace, která měla bránit československý socialismus a především Komunistickou stranu. V první části jsme vám ukázali, jak a proč Lidové milice vznikly, jaká byla jejich role v komunistickém puči a jakou roli hrály milice v padesátých letech. Ve druhé části se podíváme, co znamenal pro Lidové milice rok 1968 a jak fungovaly milice v období normalizace. Ukážeme vám ale také jak Lidové milice vnímali ti, kteří v nich sloužili. Proč do milic vstupovali a jaká byla reálná činnost tak zvané ozbrojené pěsti dělnické třídy. Československo bylo v první linii studené války. Stačilo ale málo a mohli jsme být v první linii třetí světové války. Čeho všeho jsme měli být součástí a jak měla vypadat válka, na kterou jsme léta zbrojili. V dokumentárním seriálu Po stopách studené války vám ukážeme část historie Československa, o které nemáte ani tušení a zavedeme vás na místa, která byla desítky let přísně tajná.
Civilní obrana, život ve válce
Civilní obrana, život ve válce
Civilní obrana, život ve válce. Dokumentární seriál ČR (2019). Československo bylo v první linii studené války. Stačilo ale málo a mohli jsme být v první linii třetí světové války. Čeho všeho jsme měli být součástí a jak měla vypadat válka, na kterou jsme léta zbrojili. V dokumentárním seriálu Po stopách studené války vám ukážeme část historie Československa, o které nemáte ani tušení a zavedeme vás na místa, která byla desítky let přísně tajná
Československá třetí světová válka
Československá třetí světová válka
Československá třetí světová válka. Dokumentární seriál ČR (2019). Jak vypadaly plány Československé lidové armády na třetí světovou válku? Jako roli jsme měli v konfliktu hrát a nakolik jsme vlastně o našich válečných plánech rozhodovali my sami? Ukážeme vám, jak by vypadala světová válka s československého pohledu
Církev ve službách míru a strany
Církev ve službách míru a strany
Církev ve službách míru a strany. Dokumentární seriál ČR (2019). Na konci osmdesátých let byla česká Katolická církev symbolem odporu proti komunistickému režimu. Jenže, ne celá církev. V rámci církve totiž existovala i organizace, která měla naopak ke KSČ velmi blízko. Sdružení katolických duchovních Pacem in terris
Poslední československý koncentrák
Poslední československý koncentrák
Poslední československý koncentrák. Dokumentární seriál ČR (2019). V listopadu 1989 byla připravena akce, v rámci které měli být lidé smýšlející proti režimu internováni v táborech nucených prací. Několik tisíc lidí tak mělo být pozatýkáno a transportováno do předem připravených táborů. Pokud by se někdo pokusil o útěk, bylo povoleno použít zbraně
Podobné tituly
O pořadu
Dvanáct let po srpnu 1968 opět stojí na Československých hranicích tanky. Tentokrát jsou to ale tanky Československé a vojáci jsou připraveni podniknout invazi do Polska. V roce 1980 tak chyběl jen jeden jediný rozkaz k tomu, aby se opakoval příběh srpna 1968. Co k vedlo k tomu, že se naši vojáci málem stali argesory a proč nakonec rozkaz k invazi nepadl? To vám ukážeme v prvním dílu nového dokumentárního seriálu Po stopách studené války.(CS Film)