
Vesmír
S02E05 - Cizí měsíce
V temnotách Sluneční soustavy se pohybují tělesa geologicky a chemicky tak odlišná od naší Země, že jsou pro nás doslova bizarní. Na Sluneční soustavě je nejvíce překvapující její nesmírná rozmanitost. Kolem šesti z osmi planet Sluneční soustavy obíhají měsíce. Mnohé byly považovány za nezajímavé, ale v poslední době se dostaly do popředí zájmu astronomů. Tato takzvaná malá tělesa Sluneční soustavy jsou malá jen co do velikosti, ale nikoli do vědeckého významu. Jaká překvapení nás na nich asi čekají?(Česká televize)
Více informacíEpizody
Rychlost světla
V celém vesmíru se nejrychleji ze všeho pohybuje světlo. Mohlo by obletět Zemi sedmkrát za sekundu. Světlo přicházející z ohromných vzdáleností nám odhaluje historii vesmíru. Dokážeme takto nahlížet do minulosti. Světlo putuje rychlostí 300 000 kilometrů za sekundu. Je to nejvyšší dosažitelná rychlost ve vesmíru. Tuto rychlost se dosud nepodařilo překročit. Ale je to opravdu naše poslední slovo? Nebudeme někdy přece jen cestovat rychleji než světlo? Nepokusit se o to by bylo zbabělé. Je to abstraktní veličina nedozírného významu. Je to rychlost, která se týká samé podstaty vesmíru, základní hybná síla celého kosmu.(Česká televize)
Sex ve vesmíru
Vědci předpokládají, že pokud se chystáme učinit krok od pozemského druhu ke kosmickému druhu, sex a rozmnožování musejí být součástí tohoto kroku. Jestli se budeme moci ve vesmíru přirozeným způsobem rozmnožovat, na tom může záviset budoucnost lidstva. Až se narodí první dítě mimo planetu Zemi, bude to historický okamžik. Ale prozatím se o sexu ve vesmíru snadněji mluví, než se provozuje. Lidé budou asi překvapeni, jak obtížná záležitost to je.(Česká televize)

Život na cizích planetách
Život na cizích planetách
Vesmíre je tvořen miliardami galaxií a triliony hvězd. Je to jen neplodná pustina plná smrtícího kosmického záření, planoucích hvězd a černých děr? Nebo někde v jakémsi kosmickém ráji daleko od Země existuje život? Dívají se mimozemšťané naším směrem a kladou si také prastarou otázku: Jsme tu sami? Vědci stále pátrají po prvních známkách života někde ve vesmíru. Mnozí z nich jsou přesvědčeni, že tam jsou tvorové na různém stupni vývoje a že jen čekají, až je objevíme. A čemu na Zemi, pokud vůbec, by se mohli podobat?(Česká televize)
Podobné tituly
O pořadu
V celém vesmíru nenajdeme nic, co by se pohybovalo rychleji než světlo. Jeho paprsek cestuje rychlostí 300 tisíc kilometrů za sekundu a díky tomu dokáže třeba během jedné vteřiny hned sedmkrát oběhnout naši planetu. Kdyby se lidstvu podařilo tuto rychlost překonat, zřejmě by si splnilo jeden velký sen. Cestování časem ale zatím zůstává pouze přáním a nikdo nedokáže s jistotou říct, jestli to tak nebude napořád.(oficiální text distributora)