Fantastické inženýrství

Fantastické inženýrství

S02E04 - Přehrada Tři soutěsky

25.2. 18:20
Spektrum
55 minut
2016
Dokumentární / Historický

Čína je největším výrobcem na světě. A očekává se, že brzy se stane největší ekonomikou jednotlivého státu na světě. Ale překotný vývoj s sebou přináší i velké problémy, Čína je zemí s neukojitelnou potřebou energie. Inženýrka Yewande Akinolaová, která trvale žije v Šanghaji, to každý den zažívá na vlastní kůži. Když žijete v centru Šanghaje, vidíte na první pohled, kolik energie se tu spotřebuje každý den. Jen v tomto jediném městě vzrostl počet obyvatel nad dvacet pět milionů, a to je taky důvod, proč země potřebuje stále více energie. Stávající čínské elektrárny spalují tolik uhlí jako celý zbytek světa dohromady. Ale fosilní zdroje nejsou nekonečné, a proto čínští inženýři museli řešit zdánlivě neřešitelný problém. Jak dodávat dostatek energie a uchovat čínský sen o rozvoji. Jevande se jede podívat, jak Číňané hledají řešení v krajině. Čína má největší potenciál na světě, pokud jde o energii získávanou z vody. V Číně je dvacet tři tisíc řek, z nichž největší je mohutná řeka Jang-c’-ťiang. Vzhledem k tomu, že Čína má přibližně miliardu a čtyři sta milionů obyvatel a jejich počet se stále zvyšuje, a má-li být vodní energie řešením problému s energií, musí inženýři uvažovat v obrovském měřítku. Přehrada Tři soutěsky na řece Jang-c’-ťiang je inženýrský projekt grandiózních rozměrů, který nemá na naší planetě obdoby. (Česká televize)

Více informací
Dostupné za 5 dnů
S02E01

Kosmická loď Orion

26.4. 16:15, Spektrum, 55 minut

Kosmická loď Orion

Nejodvážnější kosmická loď v historii, která byla sestrojena, aby dopravila lidstvo dál, než se kdy dostalo... Více než padesát let patří americký Národní úřad pro letectví a vesmír ke světovým lídrům pilotovaných letů do vesmíru. Od průkopnických letů programu Apollo na Měsíc, až po famózní technologii Mezinárodní vesmírné stanice ISS se inženýři z NASA snaží neustále o inovace. Nyní ale NASA připravuje nový projekt, který má mimořádný cíl. Let člověka na Mars. Aby to ale bylo možné, budou muset vědci a inženýři uvažovat ve velkém, protože se pokoušejí vytvořit nejpokročilejší kosmickou loď, jaká kdy byla vyrobena. Orion je obří technické dílo. Na jeho úspěchu velmi intenzivně pracují tisíce lidí. Centrálním stupněm této revoluční kosmické lodi bude modul pro posádku. S průměrem pět metrů bude největším modulem pro posádku, jaký kdy NASA postavila. Vejdou se do něj až čtyři astronauti. Jakmile se Orion dostane do vesmíru, jeho zdroj elektrické energie bude umístěn v supermoderním servisním modulu vybaveném pohonnými systémy a systémy udržujícími podmínky pro život. A také čtyřmi solárními panely s rozpětím devatenáct metrů napříč, které mění energii ze slunečního záření na elektrickou energii. To vše umožňuje, aby Orion dolétl dál než jakékoli průzkumné plavidlo v historii. (Česká televize)

Podobné tituly

Lucky! - Bernie Ecclestone a historie Formule-1
Pohledy do historie
Ztracené poklady Egypta
Jak se to dělá
Jak to dělají
S tátou kolem světa
Kódy a spiknutí

O pořadu

česky, maďarsky
2016
Dokumentární / Historický

Za každým zdánlivě nemožným zázrakem moderního inženýrství stojí v historii řada průkopníků, kteří přišli s novými stavebními metodami, riskovali s nevyzkoušenými materiály a učinili zásadní převrat ve svém oboru. Nová řada Fantastické inženýrství vzdává hold jejich úspěchům. Jednotlivé díly se zaměřují na to, jak vznikly obrovské stavby, rekordní budovy, válečné lodi a vesmírné lodě, a na jejich funkci. Pořad se soustředí na tyto moderní výtvory, ale vrací se také do minulosti, aby představil příběhy jedinečných inženýrů, kteří tyto technologické pokroky umožnili. Jak by mohly tak moderní stavby vzniknout bez jejich práce? Rozhovory s odborníky oživí minulost inženýrství a představí, jak tyto neuvěřitelné úspěchy ovlivnily moderní svět.(Discovery Channel)

Tvůrci

Tim Williams

Hrají

Mike Bratton